ارز دیجیتال

شبکه ارز دیجیتال کوانت چیست

1403/03/20 0

ارز کوانت به عنوان ارزدیجیتال بر بستر اتریوم، توکن مخصوص شبکه کوانت است. شبکه کوانت نیز راهی آسان برای اتصال شبکه‌های بلاکچینی به یکدیگر و همکاری آن‌ها به شیوه‌ای کاربردی ارائه می‌دهد. در واقع این شبکه شرایطی ایجاد می‌کند تا چند شبکه بلاکچینی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. در ادامه این مقاله به بررسی دقیق عملکرد شبکه کوانت خواهیم پرداخت و توضیح می‌دهیم که ارز دیجیتال کوانت چیست و چه کاربردی دارد. شبکه کوانت یکی از شبکه‌های بلاکچینی است که در برخی موارد نسبت به شبکه‌های هم رده خود تفاوت دارد. این شبکه قصد دارد از طریق سیستم عامل خاص و تعامل پذیر خود، شبکه‌های بلاکچینی مختلف را به یکدیگر متصل کند. سیستم عامل در یک شبکه به عنوان یک رابط برای برقراری ارتباط بین اجزای مختلف سیستم فعالیت می‌کند. سیستم عاملی که در شبکه کوانت کار می‌کند Overledger نام دارد و وظیفه اصلی آن، برقراری یک رابط همکاری بین بلاکچین‌های مختلف است.

تیم توسعه‌دهنده کوانت و اهداف آن

برای آشنایی بیشتر با این پروژه باید بدانیم که هدف کوانت چیست. همان‌طور که کمی قبل هم گفتیم، تارگت و هدف اصلی شبکه کوانت و تیم توسعه دهنده آن، سازمان‌ها، شرکت‌های بزرگ، تشکیلات اقتصادی و کسب و کارهای موفق هستند. در واقع می‌توان این گونه گفت که این شبکه قصد دارد تا به گردش اطلاعات و همکاری بلاکچین‌ها به روشی ساده کمک کند. به عبارتی، تیم توسعه دهنده این شبکه قصد دارد تا روشی کاربردی و آسان برای همکاری دفترکل‌های توزیع شده در بازار عرضه کند. فردی به نام گیلبرت وردیان به عنوان یکی از اصلی‌ترین بنیان‌گذاران این شبکه در این پروژه نقش دارد. این فرد شخصی فعال و سرشناس در زمان خود بود که مدیریت وزارت دادگستری انگلیس و افسری ارشد امنیت اطلاعات در شرکتی به نام وکالینک را در کارنامه دارد. یکی دیگر از بنیان‌گذاران این شرکت، پائولو تاسکا است که در زمینه سیستم‌های توزیع شده فعالیت داشته است. پیتر ماریروسان به عنوان سرپرست فنی این تیم، یکی از افرادی است که سال‌ها در زمینه فناوری اطلاعات فعالیت داشته است. او سال‌های زیادی به عنوان تحلیلگر، مدیر شبکه و توسعه دهنده در پروژه‌های مختلف فعالیت داشته است. لارا وردیان به عنوان مدیر ارشد عملیاتی شبکه کوانت با سابقه کار در شرکت‌هایی مثل Deloitte وIntercept عضو دیگر تیم توسعه دهنده این شبکه است. همچنین گاگیک آلاوردیان نیز به عنوان یکی دیگر از مدیران ارشد عملیاتی این شبکه است. او قبل از کار در این شرکت به مدت ۲۴ سال در شرکت کامپیوتری فعالیت داشته است. اگر بخواهیم توضیح دهیم که یکی از نوآوری‌های تیم توسعه دهنده شبکه کوانت چیست، می‌توانیم به موضوع ایجاد برنامه‌های چند زنجیره‌ای توسط این تیم اشاره کنیم. شبکه کوانت تیم خود را قادر ساخت تا اپلیکیشن‌هایی به نام MApps ایجاد کند. این شبکه‌ها برنامه‌های غیر متمرکز چند زنجیره‌ای هستند که با در اختیار داشتن مقدار مشخصی توکن QNT ایجاد می‌شوند.

ارز دیجیتال کوانت

برای معرفی رمز ارز کوانت خوب است قبل از هر چیز بدانید که این ارز دیجیتال، نوعی توکن بر بستر شبکه اتریوم و با استاندارد ERC20 است. به این رمز ارز، ارز دیجیتال Quant یا QNT نیز می‌گویند. ایجاد هر چیزی در شبکه کوانت توسط تیم توسعه دهنده آن، نیازمند خرید مجوز QNT است. به عبارت دیگر، می‌توان اینگونه گفت که دسترسی به شبکه و پلتفرم Over Ledger توسط اکوسیستم کوانت، تنها با خرید توکن QNT امکان‌پذیر است. بنابراین این ارز دیجیتال بخش مهم و تأثیرگذاری از شبکه است که ارزش‌های آن را به اشتراک می‌گذارد و از آن به شیوه خود حمایت می‌کند. یکی دیگر از مهم‌ترین کاربردهای توکن کوانت این است که معمولا برای خرید سرویس‌ها، محصولات و برای پرداخت هزینه لایسنس شبکه کوانت استفاده می‌شود. کارکرد شبکه کوانت چیست؟ احتمالا تا کنون متوجه شده‌اید که مهم‌ترین کارکرد شبکه کوانت چیست. بله، کاملا درست است. برقراری ارتباط بین بلاکچین‌های مختلف به شیوه‌ای کارآمد و ساده مهم‌ترین کارکرد این شبکه است. اما علاوه بر این، شبکه کوانت می‌تواند به ایجاد لایه‌های مختلف بپردازد. این لایه‌های ایجاد شده می‌تواند شامل پیام‌رسانی، فیلترینگ، سفارش و لایه‌های تراکنش باشد که عملکرد آن‌ها به شکل زیر خلاصه می‌شود:
مدیریت ذخیره تراکنش‌ها در لایه تراکنش
وجود اطلاعاتی مثل داده‌های تراکنش‌ها و قراردادهای هوشمند در لایه پیام‌رسانی کنترل پیام‌ها در لایه فیلترینگ و سفارش یکی دیگر از ویژگی‌های پلتفرم کوانت این است که شرایط برقراری ارتباط سیستم‌های بانکی با یکدیگر را فراهم می‌کند. این پلتفرم نیازی به کد نویسی ندارد زیرا ایجاد دارایی‌های جدید در دفتر توزیع شده متصل را مجاز اعلام کرده است. از دیگر کاربردهای شبکه کوانت که در برنامه بلند مدت تیم توسعه دهنده و رودمپ پیش‌روی آن قرار دارد، می‌توان به ورود به بخش‌های مختلفی مثل خدمات مالی، زنجیره تأمین و مراقبت‌های بهداشتی اشاره کرد. مثلا برنامه کاربردی Quant Health یکی از همین برنامه‌هاست. این برنامه در مؤسسات بهداشتی و برای ردیابی پرونده‌های الکترونیکی بهداشت و سلامت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نتیجه گیری

شبکه کوانت تا کنون یکی از شبکه‌های جاه‌طلب و متفاوت در دنیای کریپتوکارنسی بوده است که اهداف خلاقانه خود را به خوبی دنبال کرده است. توسعه دهندگان این شبکه قادرند تا قراردادهای هوشمند خود را به شکلی طراحی کنند که روی تعداد مشخصی از بلاکچین‌ها قابل اجرا باشد. همچنین درباره مسیر پیشرفت شبکه کوانت می‌توان به این نکته اشاره کرد که رقابت در حوزه بلاکچین با شرکت‌های عظیمی مثل مایکروسافت یا اپل جزو اهداف بلند مدت این شبکه است. با وجود تمام موانع و روند نزولی بازار رمز ارزها، این شبکه در جایگاه خوبی قرار دارد و برنامه‌های خلاقانه و بلندپروازانه تیم توسعه دهنده آن نیز نشان دهنده آینده روشن این شبکه است.
 

لینک های مفید
بالا